ندای ظهور

در سالروز شهادت شهید کافی;

شهید کافی الگوی بلاغت

ذکر ویژگی‌ها و منش و سلوک بزرگان و اندیشمندان هر جامعه‌ای از زبان کسانی که در زمره نزدیکان و دوستان آنها به شمار می‌روند، در کسب معرفت و شناخت عمیق‌تری از آنها کمک شایانی می‌کند.

14374910679.jpg
پایگاه خبری عصر ظهور , شیخ احمد کافی از جمله کسانی است که خوشبختانه نزدیکان او با عزمی راسخ همچنان تلاش می‌کنند تا رهروی صدیق در مسیر تحقق آرمان‌ها و رسالت‌های او باشند. گفت‌وگو با حاج حسن کافی، مدیرعامل مهدیه تهران و برادر شیخ احمد ما را با جنبه‌های دیگری از شخصیت والای بنیانگذار مهدیه تهران و سجایای اخلاقی او آشنا می‌سازد.

سال‌ها از رحلت حاج شیخ احمد کافی می‌گذرد اما مهدیه همچنان در حسرت از دست دادن صدای کافی می‌سوزد. با این همه در شب‌های ولادت و شهادت ائمه اطهار دوستداران اهل بیت در مهدیه گرد هم می‌آیند تا عشق خود را نسبت به اختران آسمان نبوت و امامت ابراز کنند.

«حسن کافی» از علاقه مرحوم کافی به امام زمان(عج) می‌گوید: «مرحوم کافی از زمانی که لباس روحانیت بر تن کردند، علاقه وافری به حضرت ولی‌عصر(عج) داشتند، ایشان به دلیل مقابله با فعالیت‌ گسترده بهائیان در مشهد همواره در منابر خود از حضرت ولی‌عصر یاد می‌کردند.»
1437491110kafi.jpg
برادر مرحوم کافی علاقه حاج‌شیخ احمد کافی را به امام زمان ذاتی می‌داند و می‌گوید: «ایشان ذاتاً امام عصر(عج) را دوست می‌داشت و همیشه همه را به انتظار می‌نشاندند تا ان‌شاءالله آقا روزی تشریف بیاورند و تمامی مشکلات را حل نمایند.»

وی از رابطه مرحوم کافی با علما می‌گوید: «مرحوم کافی خودش روحانی بود و بالطبع چه در زمان اقامتشان در مشهد یا بعدها در تهران با علما رفت و آمد می‌کرد و گاهی اوقات میزبان بسیاری از علما در منزل خود می‌شد.»
143749118944.jpg
وی با یادی از مرحوم فلسفی می‌گوید: «زمانی که مرحوم فلسفی ممنوع‌المنبر بود، ایشان او را به منزلش دعوت می‌کرد تا به سخنرانی بپردازد.»

«حسن کافی» با نقل خاطره‌ای از آیت‌الله مرعشی نجفی می‌گوید:‌ «زمانی که ساواک جنازه ایشان را به تهران آورد و بلافاصله به سردخانه انتقال دادند، من به خدمت آیت‌الله مرعشی نجفی رفتم تا کسب تکلیف کنم و ایشان زمانی که خبر رحلت مرحوم کافی را شنیدند، اشک بسیاری ریختند و گفتند که یاد ندارم کسی به اندازه مرحوم کافی نام حضرت ولی‌عصر را زنده کرده باشد.»

«کافی» به اجازه‌نامه‌های مرحوم کافی برای دریافت وجوهات شرعی اشاره‌ای می‌کند و می‌گوید: «ایشان از حضرات خویی، میلانی و گلپایگانی اجازه‌نامه برای دریافت وجوهات شرعی داشتند حتی حضرت امام خمینی(ره) در نامه‌ای این اجازه را به مرحوم کافی داده بودند و در نامه دیگری از مرحوم کافی قدردانی فراوانی کرده بودند.»
143749121846.jpg
وی با ذکر خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی می‌گوید: «مرحوم کافی به کرات از حضرت امام در منابر خود یاد می‌کردند و حتی در زمانی که یکی از اعلامیه‌های امام به دست ما رسید به هر چاپخانه‌ای که در مشهد، بجنورد و قوچان دادیم، چاپ نکردند و به ناچار با استفاده از کاربن با خط خودمان اعلامیه‌های امام را تکثیر کردیم.»

«کافی» با یادی از شهیدان انقلاب می‌گوید: «در شب قبل از ترور حسن منصور، شهید بخارایی و امانی در منزل مرحوم کافی مهمان بودند.»

وی می‌گوید: «ما خیریه‌ای در مهدیه تأسیس کرده‌بودیم که از طریق آن پنج هزار خانواده مستمند را حمایت مالی می‌کردیم و این خیریه به خصوص در نیمه شعبان فعالیت بسیاری داشت و مرحوم کافی با این نیت که «میلاد حضرت ولی‌عصر» را رسمی کند، فعالیت خیریه را در ماه شعبان دوچندان می‌کرد و در نیمه شعبان همه این خانواده‌ها منتظر دریافت کمک‌ها بودند.»
143749125028.jpg
کافی می‌افزاید: «فعالیت این خیریه یکی از جرایمی بود که سبب شد مرحوم کافی را به ایلام تبعید کنند و ادعای ساواک این بود که خیریه انصار مهدی به خانواده‌های مارکسیستی، اسلامی کمک می‌کند.»

وی از نحوه خاکسپاری مروم کافی یاد می‌کند و می‌گوید:‌ «ایشان وصیت کردند در صبح جمعه پیکر مرا به مهدیه ببرید و بعد از خواندن دعای ندبه با ذکر یا مهدی پیکرم را تشییع کنید، ولی متأسفانه ژاندارمری وصعیت‌نامه ایشان را دزدید و تمام وسایل شخصی ایشان را با خود برد.»

«حسن کافی» از ارادت مرحوم کافی به امام حسین(ع) می‌گوید و می‌افزاید: «روضه وداع حضرت زینب ایشان بسیار معروف و به یادماندنی است و من بعد از رحلت ایشان دو بار در خواب دیدم که مرحوم کافی در گوشه‌ای از مهدیه نشسته و به من می‌گوید که حسن بگو برایم روضه وداع بخوانند؛ و من هم به آقایان مداح گفتم و اتفاقاً آن روضه بسیار ماندنی شد.»

وی می‌افزاید: «مرحوم کافی هر زمان که دعای ندبه پایان می‌یافت در انتهای اتاق می‌نشستند و اخوان طاهری را صدا می‌کردند و می‌گفتند برایم روضه بخوانید و حتی گاهی اوقات بعد از دو یا سه ساعت منبر به روضه حضرت زینب، علی‌اصغر(ع)، علی‌اکبر(ع) و حضرت زهرا(س) گوش می‌دادند.»
14374913024 2.jpg
برادر مرحوم کافی درباره سبک خواندن وی می‌گوید: «خدا لطف کرده بود و به ایشان صدای خوب و ذوق و سلیقه زیبایی داده بود، مرحوم کافی می‌دانست برای هر قشر از جامعه به چه سبکی بخواند و همیشه با مستمعین خود همراه بود و همواره صدای ایشان جوانان را جذب می‌کرد.»

وی در پایان صحبت‌هایش به نصایح مرحوم کافی به مداحان جوان اشاره می‌کند و می‌گوید: «همیشه به مداحان توصیه می‌کرد زمانی که مقتل می‌خوانید، باوقار بخوانید و قبل از خواندن حتماً مطالعه کنید تا مقتل‌خوانی شما مستند باشد و با خلوص بخوانید تا روضه و نوحه شما در مردم اثر کند.»

وی می‌افزاید: «مرحوم کافی به آنچه می‌گفت و می‌خواند اعتقاد داشت و به آن عمل می‌کرد و علاقه‌اش به ائمه اطهار خالص بود و به آنچه نصیحت می‌کرد، باور داشت و به همین سبب بر مردم تأثیر داشت.»

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ندای ظهور